Ruban kursus: Spil jeres gode historier endnu bedre
Har du ansvaret for at indholdet på jeres hjemmeside og sociale medier spiller?
Hvis du får andres tekster ind, skal du vide, hvordan du med enkle kneb kan forbedre deres tekster og målrette dem til forskellige medier. Lær, hvordan du får andre til at klikke og reagere på dine opslag og skriver pressemeddelelser, som journalisterne får lyst til at bruge.
Kurset er målrettet dig, som er ansvarlig for jeres indhold på hjemmeside og/eller sociale medier.
Kurset veksler mellem gennemgang ved computeren og øvelser, hvor du får lov til at bruge dine nye værktøjer.
Kursus sted: Fåborghus, Møllevej 1, Fåborg, 6818 Årre
Kurset fortsætter 17/11 + 26/11 samme tid og sted. 18.30 - 21.30
Underviser:
Katrine Friisberg er journalist og tekstforfatter.
Med en fortid som journalist på Jydske- Vestkysten og kommunikationskonsulent i en offentlig organisation kender hun til, hvordan en god historie skal strikkes sammen for at ramme rent.
Nu er hun selvstændig og skriver både artikler til magasiner og hjælper virksomheder og organisationer med at komme ud med deres gode historier og skrive tekster, der rammer deres målgruppe.
Se mere på hendes hjemmeside: https:// www.katrinefriisberg.dk/
Tilmeldning til:

Kursusansvarlighovedgaden7@stofanet.dk3016 6610